اخبار و مقالات صنعت

قیمت ارز و سکه

دلار: ۳,۸۹۲ تومان
یورو: ۴,۶۸۸ تومان
سکه تمام بهار : ۱,۲۳۷,۰۰۰ تومان
یک گرم طلای 18 عیار : ۱۲۰,۱۶۰ تومان

چرا آب در دمای اتاق تبخیر می شود؟

کد مطلب: 4500
تاریخ انتشار: شنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ ۱۷:۵۷
بازدید: 2222
پرینت
ایمیل

ده پرسش علمی که واقعا باید پاسخ آن را بدانید؟

پرسش دهم- چرا آب در دمای اتاق تبخیر می شود؟

اختصاصی سایت صنعت – ما انسان ها فکر می کنیم که مواد مختلف در مکانی یکسان پایدار باقی می مانند مگر اینکه ما بخواهیم آن ها را به جایی دیگر ببریم. اما این یک رویاست. در حقیقت اگر به آب در سطح مولکولی نگاه کنید آن همچون تعدادی از توله سگ ها در تخت سگ هستند مولکول هایی که به یکدیگر ضربه می زنند و برای اینکه مکانی داشته باشند به یکدیگر تنه می زنند. هنگامی که میزان زیادی بخار آب در هوا وجود دارد مولکول ها در خلاف سطح به یکدیگرضربه می زنند و به مایع می چسبند که این چرایی فرم های میعان خارج از نوشیدنی سرد در یک روز مرطوب است.

در مقابل هنگامی که هوا خشک تر می شود مولکول های آب در فنجان آب می توانند به هوا ضربه بزنند و به مولکول هوا چسبیده و شناور شوند. به این فرآیند تبخیر می گویند. اگر هوا به اندازه کافی خشک باشد مولکول های بیشتری از فنجان به هوا می پرد نسبت به زمانی که هوا مرطوب است. در این زمان مولکول های آب به هوا خواهند رفت و سرانجام فنجانی خالی باقی بر جای خواهد ماند.

توانایی مولکول ها که از مایع به طرف هوا تحت فشار قرار می گیرند و به هوا می چسبند فشار بخار نامیده می شوند چون مولکول های پرش یافته نیرویی را نشان می دهند که فقط همچون گاز یا جامدی است که در برابر این تمایل فشرده می شوند. مایع های مختلف فشارهای بخار مختلفی دارند. مایعی مانند استون که پاک کننده لاک ناخن است فشار بخار بسیار زیادی دارد که بدین معنی است که به سادگی تبخیر می شوند و به هوا می رود. روغن زیتون در مقابل فشار بخار نسبتا پایینی دارد که احتمالا در دمای اتاق تبخیر نمی شود.

ادامه مطلب:

پرسش اول - چرا آسمان آبی است؟ 

پرسش دوم - سن زمین چقدراست؟

پرسش سوم - انتخاب طبیعی چگونه کار می کند؟

پرسش چهارم - آیا خورشید روزی از درخشش بازخواهد ایستاد؟

پرسش پنجم – چگونه آهن ربا کار می کند؟

پرسش ششم – چه چیزی باعث رنگین کمان می شود؟

پرسش هفتم- تئوری نسبیت چیست؟

پرسش هشتم- چرا حباب ها گرد هستند؟

پرسش نهم- ابر ها از چه چیزی ساخته شده اند؟

منبع: سایت صنعتwww.sanat.me

موضوع : دانستنیهای علمی+ 0
مخالفم - 0

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کدجدید